Jak si před Vánoci udělat radost

14. prosince 2015 v 9:27 | AlexisDevil |  Blah, blah, blah
Ahoj všichni jenž tudy procházíte
Dneska to zase bude výkec tak nějak všeho ale hlavně nadšení z toho že mám doma nová trička. Vlastně to začalo tak, že jsme já a moje máma hledali po internetu nějaké pěkné chlapecké tričko s vlkem nebo s Darth Vaderem protože můj bratránek by jednoho z toho moc chtěl. Při tom se mi povedlo zabrousit i na geekshirt, kde teda trička nejsou levná záležitost ale například já jsem jich tam měla a stále mám vyhlídnuto asi 8. No a samozřejmě mi nemohlo ujít že mají akci, kdy koupíte dvě třička a další dvě zdarma nebo 3+3 zdarma a tak dále. Takže jsem okamžitě využila příležitosti a to, že jsem si vidělala výrobou ozdob a obědnala 2+2 trička zdarma. Vybírání bylo těžký protože vybete 4 trička, které chcete víc než ostatní. První bylo ale jasné hned na začátku. Vzhledem k tomu, že měřím 164-167 (nějak se to nemůže schodnout. Záleží kde se měřím), tak jsem si vybrala tričko: I'm not short. I'm Hobbit. Vím, že moje výška není zas tak nízká ale taky to není kdo ví jaká výška takže tak. Navíc to bylo jedno z těch triček, co sem moc chtěla už asi dva roky ale doteď sem nebyla schopná ho koupit.

No a pak jsem uviděla tohle

A to byla prostě osudová láska. To bylo tričko které jsem prostě potřebovala a tak okamžitě letělo do nákupního košíku.


U tohohle trička je pro mě nejvtipnější to, že jsem si ho objednala, přišlo mi domů a až potom, co sem si ho dneska oblékla, mi došlo že se to tričko dokonale hodí na Crowleyho. Tedy... kdo jiný by to řekl než Crowley i když už svůj trůn má :D :D


No a pak tu máme tohle tričko. Pardon. Nemůžu ale mám plány s svým jednorožcem. To je prostě něco co mě naprosto odrovnalo a já mám v plánu to ukazovat na svou mistrovou až po mě zas bude chtít něco nesmyslného.

To je zatím vše.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 listopadka51 listopadka51 | Web | 14. prosince 2015 v 9:45 | Reagovat

No tak to je paráda já bych si vybrala, jen na to mít :-)

2 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 14. prosince 2015 v 9:57 | Reagovat

To winchesterovské mám doma taky. :D

3 Albertwophy Albertwophy | E-mail | Web | 5. června 2018 v 5:36 | Reagovat

The prostate gland is a vital a part of a male's the reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate gland is found just before the rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it will always be very uncomfortable and inconvenient for the patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.

Prostate infection, also known as prostatitis, is regarded as the common prostate-related symptom in men younger than 55 yrs . old. Infections in the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of all forms of prostate infection. It is due to bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition of the particular defect in the gland as well as the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be due to trauma on the urinary tract or by infections received from other parts in the body. A patient may feel testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal in the prostate defect followed by the use antibiotics and NSAIDs to help remedy the soreness.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not yet to determine the cause of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper weight loss program is important. These are some in the actions to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for health and wellness and will also also maintain your urinary track clean.

2. Some studies advise that a few ejaculations per week will assist to prevent cancer of prostate.

3. Eat red meat moderately. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef a week will heighten the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most critical measure to look at to make certain a proper prostate is usually to opt for regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you need to go for prostate examination at least a year.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama